Karma võlg – kogumikus “Ülestõusjad ja kodukäijad”

Ilmunud on Indrek Hargla koostatud ulmeantoloogia “Ülestõusjad ja kodukäijad”, kus on kokku 12 eesti ulmekirjaniku lood elavatest surnutest.

Teiste seas on ka minu kirjutatud lugu “Karma võlg”, milles lahendatakse üht vana ja ebameeldivat mõistatust. Lugu toimub samas maailmas, kus leiab aset Reaktori 2017.a detsembrinumbris ilmunud lugu “Helisev muusika” – aga pole tarvidust muretseda, need lood pole omavahel rohkem seotud kui tegevusmaailm ja üks “Helisevast muusikast” tuttav tegelane vilksatab natuke ka uuest jutust läbi.

Olgu siia ka väike isutekitaja:

Põhimõtteliselt oleks see pidanud olema lihtsalt teenitud raha, eks ole. Lähed kohale, piserdad pühitsetud vett krundi perimeetrile, loed väravapostide juures mõned palved, teed uste kohale ristimärke, poetad vaikselt siia-sinna mõne pihlakaoksa, roostes hobuseraua, sead õnnetu ohvri toauksele kodukäija jaoks härmalõngadest püünise ja istud ise lähedusse ootama. Ei, loomulikult ei soovita ma teil seda ise kodustes tingimustes katsetada. Isegi kõige lihtsama maagia juures on loendamatu hulk asju, mis võivad valesti minna, rääkimata siis mõne rahutu hinge viimsele teekonnale aitamisest. 
Perekond von Thiesen oli oma uude elamisse kolimisest saanud rõõmu tunda ainult loetud nädalad, kui kodukäija esimest korda välja ilmus ja vanemad keset ööd röökiva lapse magamistuppa pidid tormama. Nagu sellistel puhkudel ikka, kipub moodsa aja ratsionaalne mõtlemine pidama toimunut lapse ülierutatud fantaasiast tulenevaks halvaks unenäoks. Ka siis, kui tegemist on haldjatega. Selle kohta ei oskagi muud kosta, kui et juhtub isegi peenemates peredes.
Ärge minust valesti aru saage – ma olen loomulikult seda meelt, et igasugune teadus, mis aitab kaasa meie argiolme parendamisele ja toetab maagia lahtimõtestamist, vähendades sedasi ühest küljest kõiksugu totraid ebauskumusi ja suurendades teisalt erinevate liikide kogukondade lõimumist, on oma põhiolemuselt hea. Aga erinevalt päkapikkudest, orkidest ja teistest vähemustest tundub eeskätt inimestel ja kõrghaldjatel olevat tugev kaldumus unustada, et isegi lahti seletatud maagia on jätkuvalt ja eelkõige siiski maagia. Me võime ju seda kõike halvustavalt nimetada paranähtuseks, kuid ega kodukäijale moodsa paranähtuse sildi külge kleepimine teda seetõttu veel ohutumaks ei tee.