(Bio)Reaktor – august 2022

Reaktor saab peale tavarutiinis kuust-kuusse ilmumise aeg-ajalt maha ka erinevate lisaprojektidega: olgu selleks siis Tuumahiiu kogumikud, Kreatori- või Erektori-nimelised teemanumbrid. Nii ilmus nüüd juba mõnda aega kuulutatud biopungi-hõnguline eriväljalase nr 131/08/2022. Peatoimetajaks sedapuhku Reidar Andreson (https://www.ulmeajakiri.ee/?peatoimetaja-veerg-08/22-bioreaktor). Lisaks artiklitele ja püsirubriikidele on sedapuhku siis ka muljetavaldavas koguses tõlkeloomingut ja kodumaiste ulmeautorite värskemat kraami, mis kõik kantud sellestsamast bio(pungi)loosungist.

Kui punki defineerida läbi “low-life-high-tech” prisma, siis minu jutt muidugi pungiks ei kvalifitseeru. Jutt “Relsskahurid küünisteks ja plasmalõikurid hammasteks” on osaliselt tulemus käesoleva aasta Estconi jutukirjutamise töötoa mõtteharjutustest – selles osas võlgnen tänu Mairile, kes sundis osalisi tegelema teistmoodi jutu kokkukirjutamise meetodiga. Aga mõte läks liikuma ja sealt edasi oli tahtmine vastata ka teisele väljakutsele: kuidas kirjutada tõeliselt lühike lugu. Alla 2000 sõna jutt tööle saada on minu jaoks ikka probleem. Saad ühe mõttelõnga või stseeni kirja ja oledki juba kuskil 4-5 tuh sõna juures ja seejuures pole veel tegemist töötava jutuga.

Loo inspiratsiooniallikaid tuleks ilmselt otsida Neal Asheri maailmadest, kus bioloogiline, elektrooniline ja mehhaaniline on silmaga nähtavast kuni kvantvahu tasandini üksteisest eristamatult läbi põimunud.